Офіційний сайт міста Коростень

http://www.korosten.osp-ua.info/
На нараді у Коростені
04.03.2011

На нараді у Коростені обговорено сучасний стан соціального, медичного та протирадіаційного захисту населення області, яке постраждало в результаті Чорнобильської катастрофи, окреслено проблеми та визначено шляхи їх вирішення 

3 березня 2011 року у місті Коростені відбулася нарада на тему: «Сучасний стан соціального, медичного та протирадіаційного захисту населення Житомирської області у зв’язку із Чорнобильською катастрофою: проблеми та шляхи подолання». 

У нараді взяли участь голова Житомирської обласної державної адміністрації Сергій Миколайович РИЖУК, перший заступник голови Микола Миколайович ОЛЕЩЕНКО, заступник голови Віктор Степанович БАЛЮРКО, голова Житомирської обласної ради Йосип Антонович ЗАПАЛОВСЬКИЙ та його заступник Володимир Олександрович АРЕШОНКОВ, міський голова Коростеня Володимир Васильович МОСКАЛЕНКО, керівники структурних підрозділів облдержадміністрації, керівники міст і районів області, які постраждали у результаті аварії на ЧАЕС, представники громадських організацій, місцевих та центральних ЗМІ. 

У роботі наради взяли також участь представники від міністерств та відомств, народні депутати, зокрема заступник Міністра праці та соціальної політики України Костянтин Олександрович ВАЩЕНКО, головний консультант Секретаріату Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Галина Василівна ХАЛІМОН, завідувач секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Михайло Миколайович БОРИСЮК, Голова Державного агентства України з управління зоною відчуження Володимир Іванович ХОЛОША, президент Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» Юрій Борисович АНДРЄЄВ, керівник Департаменту соціально-економічних прав громадян, віце-президент Всеукраїнської громадської організації «Союз Чорнобиль України» Володимир Михайлович ЯЦЕНКО, народний депутат України Микола Миколайович РУДЧЕНКО. 

У своїй доповіді Сергій Рижук детально зупинився на заходах, які проводилися в області з радіологічного захисту населення та екологічного оздоровлення територій, що зазнали радіоактивного забруднення. Він наголосив, що обласна державна адміністрація, ставлячи ряд питань для їх вирішення в урядових структурах, ніколи не була стороннім спостерігачем, більше того, - часто брала на себе відповідальність за розв’язання чорнобильських проблем.
«Водночас, - зазначив очільник області, - я сподіваюся, що усі присутні у цій залі погодяться зі мною: без суттєвої допомоги держави подолати наслідки чорнобильської катастрофи неможливо». 

На переконання керівництва області, основною причиною виникнення комплексу проблем, пов’язаних із «чорнобильськими» питаннями, які потребують вирішення на державному рівні, є стабільне недофінансування області. За мінімальної потреби 8-9 млн. грн. на 2008 рік було виділено 3,5 млн. грн., а фактично профінансовано на 90%. У подальші роки (2009-2010) кошти на виконання контрзаходів з мінімізації наслідків катастрофи не виділялися взагалі. 

Гострою проблемою постраждалих районів є забезпечення населення якісною питною водою, оскільки у підземних водах спостерігається значний вміст заліза, радону та марганцю. 

Посиленої уваги потребує питання забезпечення пожежної безпеки в області як такій, що зазнала радіаційного забруднення. Лише в зоні відселення лісові масиви займають площу понад 1 млн. га. 

Підрозділи МНС, які несуть службу та беруть участь у ліквідації надзвичайних ситуацій і гасінні пожеж у забруднених зонах, недостатньо забезпечені індивідуальними засобами 
захисту шкіри та органів дихання (в осередку пожежі рівень радіації збільшується у 8-10 разів). 

Однією з найгостріших залишається проблема з очищенням від вибухонебезпечних предметів колишнього Ігнатпільського військового полігону загальною площею 1,6 тис. га, розташованого на території трьох забруднених районів області – Лугинського, Коростенського та Овруцького. 

«Обласна державна адміністрація визначила основні пріоритети щодо відродження забруднених територій, - зазначив Сергій Рижук. - Особливу увагу необхідно звернути на відродження традиційної для північних районів галузі картоплярства, із застосуванням широкозахватної багатоопераційної техніки, яка могла б використовуватися для посіву зернових культур за мінімальних та нульових технологій, а також застосовувати нові сорти культур з високим рівнем абсорбенції радіонуклідів, таких як ріпак, олійна редька, гірчиця біла, суріпиця та люпин. Важливе значення у господарській діяльності північних районів необхідно приділити тваринництву, оскільки резервом нарощування обсягів виробництва кормів є залуження територій у зонах добровільного та посиленого радіологічного контролю. Одним із шляхів, що сприяють розвитку галузі м’ясного скотарства, є створення фермерських господарств сімейного типу». 

Облдержадміністрація свої пропозиції щодо фінансування заходів з рекультивації відселених населених пунктів внесла до «Проекту Загальнодержавної цільової програми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2012-2016 роки». Пропозиції погоджені у МНС України. 

Під час наради, зокрема, було порушено питання зміни меж зон радіоактивного забруднення. Виступаючі висловили думку, що перегляд меж зон сприятиме покращенню привабливості постраждалих територій для вітчизняного та іноземного інвестування, подоланню негативного іміджу забруднених територій. Питаннях інвестиційної діяльності у районах та містах, постраждалих від Чорнобильської катастрофи знаходиться в зоні особливої уваги обласної влади. 

За 2010 рік підприємствами районів та міст, що мають статус постраждалих в результаті аварії, освоєно 1 млрд. грн. інвестицій в основний капітал, що складає 58,2% загальнообласного обсягу. 

Станом на 1 січня 2011 року загальний обсяг іноземних інвестицій, внесених в економіку даних регіонів, складає 110 млн. дол. США, що становить 44,6% від показника по області. 

На сьогодні в усіх районах та містах області, які віднесені до постраждалих від Чорнобильської катастрофи, функціонують підприємства з іноземним капіталом.
Разом з тим, узагальнений аналіз показників рейтингової оцінки соціально-економічного розвитку районів і міст, які розташовані у Чорнобильській зоні, показує, що більшість з них займають одні з останніх місць. 

У зв’язку з цим доцільно було б відновити спеціальний режим інвестування на територіях пріоритетного розвитку, який позитивно зарекомендував себе упродовж усього періоду функціонування. 

Особливий акцент в ході наради було зроблено на проблемах соціального захисту населення, яке постраждало в результаті аварії на ЧАЕС. 

У статті 16 Конституції України зазначено, що подолання наслідків Чорнобильської катастрофи є обов'язком держави. Президент України Віктор Янукович питання соціального захисту людей, які постраждали в результаті аварії на ЧАЕС вважає пріоритетним напрямком державної політики. Завдяки ефективній співпраці місцевих та центральних органів виконавчої влади впродовж останніх п’яти місяців в Житомирській області вдалося повністю погасити заборгованість перед громадянами, які працюють на радіоактивно забрудненій території. Майже 100 тис. чоловік отримали всього майже 44 млн. грн. виплат з державного бюджету, борг за якими накопичувався з 2008 року. Крок за кроком влада продовжує вирішувати й інші актуальні проблеми соціального захисту населення, яке постраждало в результаті аварії на ЧАЕС. Проте деякі з них можливо вирішити лише на вищому державному рівні. 

За статистичними даними, кожний четвертий мешканець області має статус постраждалої особи і відповідно до Закону держава гарантує кожному постраждалому громадянину відповідний рівень соціального захисту, в тому числі й у вигляді компенсацій. Однак фактичні їх розміри розраховано у середині дев’яностих років минулого століття, виходячи із 17 грн. мінімальної заробітної плати, яка існувала на той час. Громадяни, які проживають і працюють на територіях радіоактивного забруднення, отримують компенсацію за вживання в їжу продуктів харчування місцевого виробництва у розмірах від 1 грн. 60 коп. до 2 грн. 60 коп. у залежності від зони проживання, у той час, як Законом передбачено проведення виплат у 30-, 40-, 50-відсотковому розмірі від розміру мінімальної заробітної плати, яка є чинною на теперішній час. 

На даний час маємо на розгляді в судах справ на суму 1 млрд. 115 млн. грн., при тому, що судами прийнято рішень на користь позивачів на суму 833,9 млн. грн., з яких 526,6 млн. грн. складає сума арештів рахунків розпорядників коштів. 

Таким чином, орієнтовна сума державного боргу на сьогоднішній день складає вже 1 млрд. 948 млн. грн. 

Враховуючи надзвичайні обставини, в яких опинилася область, обласна державна адміністрація упродовж минулого року звернулася до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України з конкретними пропозиціями: 

Перш за все необхідно зупинити потік позовних заяв шляхом наближення розмірів компенсаційних виплат до розмірів, установлених Законом. 

Одночасно вжито дієвих заходів щодо поступового погашення заборгованості, яка утворилася за рішеннями судів. 

Другою за значимістю проблемою є погашення поточної заборгованості. 

Незважаючи на те, що у 2010 році на соціальний захист постраждалих громадян в область надійшло 269,3 млн. грн., які були спрямовані за призначенням, заборгованість з компенсаційних виплат складає 110 млн. грн. 

Найбільшу суму заборгованості складають виплати компенсації за втрачене на радіоактивно забруднених територіях майно (82,9 млн. грн.) та з виплат родинам з дітьми (21,8 млн. грн.). 

Окреслюючи проблеми у медичній галузі, учасники наради зазначили, що захворюваність постраждалого населення серед дорослих на 1,8% перевищує відповідні показники по області. Починаючи з 1986 року, відбувається природне скорочення населення, коефіцієнт якого за минулий рік становив 5,3 на 1000 жителів, що на 26% більше, ніж у середньому в державі. У зв’язку із аварією на ЧАЕС відбувся значний ріст захворюваності населення на злоякісні новоутворення - у 6-8 разів у порівнянні з доаварійним періодом. Це призвело до різкого росту інвалідності та смертності від онкозахворювань. 

Надзвичайної гостроти набула проблема обласного онкологічного диспансеру, який є єдиним спеціалізованим закладом в області, де проводиться обстеження та лікування хворих на злоякісні новоутворення. 

На теперішній час цей заклад має найгірше приміщення серед обласних онкодиспансерів України, що не відповідає державно-будівельним та санітарним нормам, його будівлі введені у дію ще у 1964 році. Необхідно включити будівництво хірургічного корпусу для диспансеру до переліку об’єктів, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету на поточний рік – наголошувалось на нараді. Згідно з проектно-кошторисною документацією, яка виготовлена в цінах 2008 року, необхідно 150 млн. грн. 

Облдержадміністрацією надані розрахунки до МНС України щодо мінімальної потреби області в медикаментах та медичному обладнанні, які необхідно врахувати при формуванні Загальнодержавної програми подолання наслідків Чорнобильської катастрофи на 2012-2016 роки. 

Невирішеною проблемою залишається забезпечення житлом сімей інвалідів, віднесених до категорії 1, та сімей з дітьми-інвалідами, інвалідність яких пов'язана з наслідками Чорнобильської катастрофи. Таких сімей, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов, у населених пунктах області - 371. Для забезпечення житлом цієї категорії громадян необхідно ще 87,8 млн. грн. 

З метою привернення уваги суспільства, світової спільноти до проблем подолання наслідків аварії на ЧАЕС, посилення захисту постраждалих внаслідок цієї катастрофи громадян главою держави В.Ф. Януковичем 11 жовтня 2010 року був підписаний Указ «Про заходи, пов’язані з 25-ми роковинами Чорнобильської катастрофи», яким дано відповідні доручення центральним та місцевим органам виконавчої влади. 

В області також затверджений план заходів, у якому, зокрема, передбачено проведення органами соціального захисту та іншими структурними підрозділами адміністрації обстеження матеріально-побутових умов проживання інвалідів, одиноких пенсіонерів із числа постраждалих, надання їм матеріальної допомоги. 

Підбиваючи підсумок наради, голова облдержадміністрації Сергій Рижук висловив сподівання, що окреслені у виступах проблеми не залишаться проблемами людей, які постраждали у результаті аварії. Виступи на нараді були конкретними і діловими, питання порушувались актуальні і болючі для сотень тисяч людей. Тож присутність представників вищого законодавчого органу України, відомств і організацій, які займаються чорнобильськими проблемами, вселяє надію на те, що шляхи вирішення цих проблем будуть знайдені.