Офіційний сайт міста Коростень

http://www.korosten.osp-ua.info/
Смакували деруни. Володимир Литвин: «Сьогодні я не думав про політику…»
22.09.2009

У третю суботу вересня Коростень перетворився на справжню Мекку для тих, хто мріяв поринути у неповторну атмосферу свята, радості, зустріти привітних людей та насолодитися смаком поліської гостинності. І це не дивно, адже саме в цей день, дев’ятнадцятого вересня, у нашому місті проходив Другий Міжнародний фестиваль дерунів. Це свято не лише спілкування й гарного настрою, але й майстерності приготування українських національних страв, особливо цих картопляних млинців. 

Поласувати ними до древлянської столиці з’їхалось чимало гостей з усіх усюд, адже слава про поліщуків і їх гостинність після проведення першого такого фестивалю розлетілась навкруги зі швидкістю вітру. 

На головній площі міста та вулицях яблуку не було де впасти. Багато гостей міста та коростенців прийшли на свято в барвистих вишиванках. Молодички-господині, котрі того дня демонстрували свою майстерність у приготуванні дерунів, теж були вбрані у яскравий національний одяг. В учасників фестивалю очі розбігались від різноманіття запропонованих наїдків та національних страв. Головною стравою дня, звичайно ж, стали деруни, рецептів приготування яких місцеві кухарі продемонстрували більше ста. Можна було скуштувати їх і з сиром, і з картоплею, і з шкварками. 

Скуштувати таку смакоту приїхав навіть Голова Верховної Ради України Володимир Литвин. Уже на урочистій частині відкриття святкування фестивалю він зізнався, що деруни – його улюблена страва і коли приїжджає до своїх батьків, то мама обов’язково їх готує. Разом із міським головою Володимиром Москаленком вони зі сцени привітали усіх, хто прийшов розділити з коростенцями радість цього свята та побажали усім гарного настрою. Міський голова у вступній промові зазначив, що поліський край завжди славився своїми неповторними цікавими традиціями і висловив сподівання, що започаткований у древлянський столиці фестиваль і наступного року збере на гостини чимало поціновувачів української кухні і добрих друзів. Спеціально для господаря міста та шановного гостя коростенці привезли на підводі, вбраній у пишні шати з піснями й танцями прямо до сцени глечик із запашними дерунцями, котрі Володимир Литвин та Володимир Москаленко скуштували одразу. 

У той час, як після урочистої частини на сцену піднялись танцювальні колективи з фольклорного ансамблю «Родослав» та «Коростенські музики» і усі шанувальники українських танців та співів насолоджувались їх виступами, міський голова і голова ВР вирушили куштувати кулінарні шедеври місцевих господинь. До кожного столу вони підходили і дивувались кількості різноманітних рецептів, за якими були приготовлені деруни і їх неповторному смаку. Володимир Литвин, як почесний голова конкурсної комісії мав виставити свої оцінки і визначити який рецепт, на його думку, кращий. Проте він не зміг виділити якийсь рецепт і сказати що він найкращий, тому що, за його словами, усі скуштовані деруни за п’ятибальною системою були на «п’ять і навіть більше». 

Сподобалась йому та усім учасникам свята також виставка дитячих малюнків на тему дерунярства й виробів з бісеру, котру представили умільці цієї справи. Треба сказати також, що кожне торговельне місце, де вправні кухарки випікали деруни та продавали різну смакоту, було оформлене ними з фантазією та втіленням в життя цікавих ідей. Для прикрашання столів були використані квіти, панно з осіннього листя, рушники, стилізовані керамічні виробі, вражаючі скульптури з підручних матеріалів. Все це надавало святкуванню особливого, неповторного колориту й відчуття, ніби поринаєш у давнину. На фестивалі можна було не тільки скуштувати деруни, спечені за старовинними рецептами, а й навчитися самому їх готувати. Для цього працювала «Школа дерунярства», де кожного охочого навчали секретам приготування цієї страви та ще й видавали відповідний диплом. У ролі вчителя навіть виступив наш мер Володимир Васильович Москаленко. У колоритному кухарському капелюсі та фартушку він давав майстер-клас приготування «Дерунів від мера», причому смажив їх настільки вправно, ніби постійно вдома тільки й готує картопляні млинчики. 

Після уроків деруновипікання мер разом з Володимиром Литвином урочисто відкрили пам’ятник деруну, а кілька хвилин потому разом посадили біля нього два кущі калини на знак того, що у нашому місті у Міжнародному фестивалі дерунів поєднались українські традиції, кулінарна майстерність та щира поліська гостинність. Пізніше, на імпровізованій прес-конференції Володимир Михайлович сказав: «Сьогодні я не думав про політику, адже атмосфера тут по-справжньому домашня, я відчув гостинність поліщуків». Володимир Москаленко у свою чергу подякував високоповажному гостю за те, що відвідав Другий Міжнародний фестиваль дерунів і сказав, що, на його думку, з кожним роком це свято ставатиме ще вагоміше, буде такою собі візитівкою Коростеня і збиратиме багато друзів.
За результатами проведеного фестивалю цінними подарунками та грамотами учасникв були нагороджені в номінації «Найсмачніші деруни» - І місце – Жіноча рада, ІІ місце – Загальноосвітня школа № 13, ІІІ місце -Будинкові комітети; номінація «Найкраща презентація дерунів» - І місце – Жіночий клуб “Анна-Марія”, ІІ місце – Меленівська сільська рада, ІІІ місце – Дошкільний навчально-виховний заклад № 12; номінація «Найкраще оформлення місця» - І місце – Товариство Червого Хреста, ІІ місце – Ходаківська сільська рада, ІІІ місце – Профспілка працівників освіти; номінація “Кращий літературний твір про деруни” - 1)Серед дорослих - Тетяна Микитчук, 2) Серед дітей – Жмаченко Дар’я (учениця ЗОШ № 13); номінація “Кращий плакат про деруни” - Центр розвитку дитини “Півник”; «Найкращий національний жіночий костюм» – Жінки Бехівської сільської ради; «Найактивніший учасник фестивалю» - Центр соціальної реабілітації людей похилово віку; грамотою «За заслуги перед містом» був нагороджений автор пам’ятника деруну - Козиренко Володимир Васильович, подяками від виконкому отримали спонсори свята; торгова марка “Стожар”, рибопереробний завод “Плеяди”, торгова марка “Рудь”, державне підприємство Житомирський лікеро-горілчаний завод, торгова марка “Галичина”. 

Після оголошення переможців фестиваль продовжувався дерунярським триборством, спортивними змаганнями, виступами творчих колективів, а також цікавими іграми та конкурсами. 

Отож, започаткована того річ традиція відмічати свято дерунів, а точніше Міжнародний фестиваль, вочевидь, стане постійною й улюбленою не лише коростенцями, а й гостями міста, які по достоїнству оцінили вміння коростенців бути щирими, доброзичливими та гостинними господарями.

За матеріалами газети «Іскоростень»